Томат — це популярна городня культура зі смачними червоними плодами. Вони використовуються для приготування салатів, консервації і соусів. А свіжі томати дуже корисні людям з порушеним обміном речовин. Тому на початку сезону практично всі господарі висаджують розсаду або закуповують насіння томатів для теплиць.

 Плоды томата

Щоб томати зійшли, добре розвивалися і плодоносили, необхідно правильно підготувати ґрунт для посадки. Незалежно від того, що у вас в планах — вирощування томатів через розсаду в теплиці або посів насіння, можна придбати спеціальний ґрунт, який вже містить всі необхідні для повноцінного розвитку рослини речовини.

Можна також приготувати ґрунт самостійно. Для цього знадобляться:

 • Окультурений дерновий або городній ґрунт.
 • Торф з рівнем Ph 6,5.
 • Промитий пісок.
 • Перегній або компост.
 • Деревний попіл або доломітове борошно.

Не рекомендується брати ґрунт з тих місць, де росли пасльонові культури.

 

Як і чим удобрювати грядки в теплиці?

З моменту висадки і аж до збору плодів томати потребують підгодівлі і ретельного догляду. Особливо це стосується тепличної розсади, яка повинна зміцніти до терміну висадки у відкритий ґрунт.

Найкраще на розсаду томатів впливає комбінування мінеральних і органічних добрив. Норма витрати добрива залежить від того, наскільки родючий ґрунт в теплиці. Макро- і мікроелементи потрібні рослині на кожній стадії росту. Однак надмірна кількість добрива може негативно позначитися на розвитку розсади.

Визначити, що примхлива розсада помідорів недоотримує якусь речовину, можна за такими ознаками:

 • У нижній частині куща стебло і черешки набули фіолетового відтінку — потрібен фосфор.
 • Листя потьмяніло і стало блідо-зеленим — потрібен азот.
 • Листочки скрутилися — потрібен кальцій.

Якщо виникає питання, чим підживлювати насіння помідор, то дуже корисні для них азотовмісні сполуки і суміш коров'яку з попелом або суперфосфатом.

 

Особливості догляду

Догляд за розсадою томату досить складний. Після того, як рослину висаджено в теплиці, її не поливають протягом 12 днів. На десятий день після висадки зі стебла видаляють все зайве, залишають близько 7–8 квіткових кистей і підв'язують рослину до опори. Обламувати зайві пагони потрібно дуже акуратно, таким чином, щоб сік зі стебла не потрапив на руки. Такий захід запобігає перенесенню вірусного захворювання або грибка із хворої рослини на здорову.

 Рассада томата

Поливати потрібно один раз в 5–6 днів водою температури 21 °С.

Також необхідно стежити за рівнем вологості повітря в теплиці. На стінах і стелі на повинно бути конденсату. Тому після поливу потрібно певний час провітрювати.

 

Фітофтора: причини появи і профілактика

Фітофтороз — це поширене грибкове захворювання, яке може легко знищити весь урожай. Також явище ще відоме як бура гниль. Причини фітофторозу томатів — надлишок вологи і грибок фітофтора, який вражає плоди рослин сімейства пасльонові.

Щоб зменшити ризик появи фітофтори, необхідно дотримуватися таких правил:

 • Не висаджувати помідори поруч з перцем і картоплею.
 • Своєчасно прополювати грядки.
 • Не поливати рослини занадто часто і в похмуру погоду.
 • Не переборщувати з азотними добривами.
 • Спалювати плоди, які залишилися.
 • Дезінфікувати теплиці за допомогою хлористого вапна.

 

Терміни висадки у відкритий ґрунт

Проводити висадку томату необхідно, коли ґрунт вже повністю прогрівся і немає сильних заморозків. Томати люблять теплу погоду і стабільну плюсову температуру не нижче 15 °С. Тому оптимальні терміни посадки у відкритий ґрунт — друга половина травня. Якщо в регіоні часто бувають заморозки навіть в кінці травня, то краще почекати перших днів літа, і тільки потім висаджувати рослину.