Високий урожай якісних плодів томату можна легко отримати, використовуючи скляні, плівкові, полікарбонатні та інші види теплиць, які не потребують додаткового обігріву. Найголовніше в цій справі — чітко дотримуватися всіх агротехнічних вимог і своєчасно проводити необхідні агроприйоми.

Вирощування помідорів в неопалювальній теплиці передбачає основні види робіт: посів насіння, догляд за розсадою та її висадка на постійне місце, пасинкування, підв'язування, підгодівля і полив рослин, а також проведення захисних заходів.

Як правило, культивування томатів, як і багатьох інших видів овочів, починається з вибору насіння. Посівний матеріал повинен бути здоровим, відкаліброваним, з високою силою схожості і проростання. Для неопалюваних теплиць краще вибирати високорослі сорти і гібриди томату. По-перше, це допоможе отримати набагато більший урожай, ніж зі штамбових сортів, а, по-друге, доглядати за високорослими рослинами легше і зручніше, ніж за низькорослими. Рекомендуємо звернути увагу на найкращі індетермінантні сорти і гібриди томату: Волове серце, Де Барао, Гібрид Тарасенко, Чудо світу, Толстой F1, Кристал F1, Зодіак F1, Пінк Топ F1, Махітос F1, Пінк Харт F1, Блек Джус F1 і Фламінго F1.

Томати для висадки в необігріваємі теплиці вирощують розсадним способом. Тому після вибору і придбання насіння їх потрібно підготувати і висіяти на розсаду. Щоб рослини вийшли міцними і кремезними, при їх вирощуванні необхідно дотримуватися оптимального температурного режиму, стежити за вологістю ґрунту і повітря, а також обов'язково проводити досвічування рослин.

За 14–20 днів до висадки розсади в теплицю рослини потрібно загартувати. Цей агроприйом передбачає зниження частоти та інтенсивності зрошення, а також створення для молодих рослин спеціальних умов з більш низькою температурою повітря. Для цього ящики з розсадою виносять на відкрите повітря і залишають на кілька годин, щодня збільшуючи час загартовування.

Після цієї процедури, коли 45-50–денні саджанці зміцніють і досягнуть у висоту 35–40 см, можна проводити висадку розсади в теплицю. До цього часу кожна рослина встигне сформувати міцну кореневу систему і обзавестися 6–8 парами справжніх листків.

 Рассада томата фото

У міру того, як томати будуть приживатися на новому місці, їм потрібен ретельний догляд: своєчасний полив, розпушування ґрунту, видалення бур'янів, підв'язка кущів до опор, підгодівля поживними речовинами, профілактика і захист від хвороб. Щоб скоротити кількість прополок і поливів, а також поліпшити мікроклімат ґрунту, посадки томатів можна замульчувати органікою.

Своєчасне формування рослин — одна з головних умов успішного вирощування високорослих сортів і гібридів томату. Якщо ви вирішили вести кущ в одне стебло, всі бічні пагони, крім головного стебла, потрібно видалити. При формуванні куща в два стебла поруч з головним залишають ще один пагін, який ближче всіх інших розташований до землі. Зазвичай, він знаходиться відразу під другою кистю.

Щоб підвищити врожайність томатів, проводять такий обов'язковий агрозахід, як пасинкування — видалення пагонів-конкурентів головного стебла. Такі пагони утворюються і ростуть в листяних пазухах. Пагони-конкуренти теж формують листя і квіти, зав'язують плоди, при цьому поглинають багато поживних речовин, які надходять від кореневої до вегетативної частини рослини.

Пасинки видаляють відразу ж після їх появи на кущі, вони не повинні перевищувати в довжину 5 см. У такому випадку зайві пагони не встигнуть почати процес харчування корисними речовинами рослини, а їх видалення не буде травмувати кущі томатів. Регулярне пасинкування і видалення нижніх листків рослин сприяє повноцінному формуванню верхньої крони і кисті плодів.

Не менш важливий технологічний прийом культивування томатів у теплиці — підв'язування кущів до опори або шпалери. Найоптимальніший варіант фіксації рослин — використання шпагату, який закріплюють біля основи куща, потім поступово накручують на стебло (по мірі росту пагонів).

Що стосується поливу помідорів, тут слід керуватися правилом «золотої середини», оскільки ця культура не любить як надмірної вологи, так і її дефіциту. При надлишку вологи коренева система рослин може загнивати, не встигаючи поглинати воду. Недостатня кількість вологи провокує зневоднення листя, що в свою чергу веде до зниження імунітету рослин і навіть їх загибелі.

Для підтримки оптимального мікроклімату в теплиці, необхідно дотримуватися кількох основних правил поливу томатів:

- проводити полив 1–2 рази на тиждень, враховуючи температурний показник і рівень вологості повітря;

- вносити 4–5 л води строго під корінь кожного куща, не допускаючи потрапляння на вегетативну частину рослини;

- поливати томати в ранковий або вечірній час, щоб уникнути парникового ефекту (вода повинна проникати в ґрунт, а не випаровуватися).

Для нормального росту і розвитку томатам потрібен живильний ґрунт, збагачений корисними макро- і мікроелементами. Безсумнівно, азот, фосфор і калій — це живильна основа практично для кожного овоча, однак томати потребують і високої кількості магнію, кальцію, сірки, бору, заліза, молібдену, марганцю, цинку, міді та ін. Тому для підгодівлі краще вибирати комплексні добрива з повним складом всіх необхідних елементів. Наприклад, водорозчинні добрива «NРК + мікроелементи, добриво для томатів та інших пасльонових культур» і «Нутріфлекс-Т». Підживлення томатів краще проводити вранці або ввечері, кожні 10–12 днів протягом усього вегетаційного періоду. Внесення даних добрив сприяє підвищенню врожайності на 30–40%, покращує стійкість томатів до різних захворювань і стресових умов вирощування.

 Плоди томата фото

Виростити помідори в неопалювальній теплиці можна лише за умови контролю розвитку хвороб і ефективної боротьби з ними. Для цього потрібно регулярно оглядати рослини на наявність ознак ураження, а також по можливості оновлювати ґрунт в теплиці. Дотримуючись цих нескладних правил і рекомендацій, ви зможете отримати щедрий врожай смачних і соковитих томатів.