Віола — ніжна і мила квітка, яку також часто називають братками або фіалкою триколірною за яскраве різнокольорове забарвлення бутонів. Ця мініатюрна рослина, висота якої всього 15–30 см, може стати чудовою прикрасою як балкону, так присадибної ділянки. Багато квітникарів віддають перевагу віолі не тільки завдяки її декоративності, але і низькій вартості насіння.

За різними даними, у світі налічується від 400 до 700 видів братків. Більшість з них виростають в місцях з помірним кліматом Північної півкулі, проте деякі види зустрічаються в південно–американських Андах, субтропіках Бразилії, а також на півдні Африки і в Австралії.

Щоб виростити віолу на ділянці, не обов'язково бути квіткарем–професіоналом, оскільки агротехніка цієї рослини досить проста і не вимагає особливих зусиль. Існує два способи виростити ці квіти на своїй ділянці: розсадний і прямий посів насіння в ґрунт.

Коли сіяти віолу

Перед тим, як розпочати вирощування віоли, потрібно розібратися, коли саме слід сіяти насіння віоли, щоб ця, хоч і невибаглива квітка, порадувала вас пишним і яскравим цвітінням. Цікаво, що цю рослину можна вирощувати як в однорічній, так і в багаторічній культурі. Тривалість життєвого циклу віоли буде залежати безпосередньо від термінів посіву.

1. Посадка віоли восени для цвітіння в майбутньому році. Такий спосіб вважається одним з найбільш поширених у квітникарстві. Сіяти на зиму віолу бажано у вересні, щоб коріння рослин встигли зміцніти до осінніх холодів. У цьому випадку молоді сіянці зможуть перезимувати під снігом, а у квітні рослина вже зацвіте.

2. Посів навесні на розсаду. Вважається, що якщо висіяти віолу навесні, вона зацвітає лише на наступне літо, однак це не завжди так. Якщо ви хочете, щоб ці невеликі яскраві квіти дали цвіли в перший рік життя, рекомендуємо провести посів насіння для розсади якомога раніше — на початку березня або навіть у кінці лютого. Для кращого ефекту розсаду можна підсвічувати. У такому випадку рослини віоли почнуть цвісти вже в травні–червні, а тривати цвітіння може все літо.

Таким способом віолу висівають для того, щоб потім пересадити в ґрунт на ділянці або щоб вирощувати в приміщенні (наприклад, на балконі).

3. Посів у відкритий ґрунт. Крім посіву насіння на розсаду, вирощувати віолу можна також відразу у відкритому ґрунті. Для цього у кінці травня насіння рослин висівають у відкритий ґрунт. В такому випадку зацвіте віола в серпні–вересні. Зимують рослини під сніговим покривом, а навесні братки починають цвісти заново.

Кожен спосіб посадки віоли має свої переваги, тому у виборі вам варто варто покладатися лише на свої можливості..

Вирощування віоли насінням на розсаду

Вирощування віоли насінням на розсаду — досить популярний спосіб серед квітникарів, оскільки в подальшому розсаду можна буде пересадити у відкритий ґрунт або посадити на балконі. Такий спосіб передбачає кілька кроків:

Крок 1. Посів

Для посіву насіння віоли можна взяти будь–які зручні ємності: горщики, касети або навіть тару з–під харчових продуктів. Ця квітка віддає перевагу пухкому ґрунту з достатньою кількістю вологи, тому підберіть саме такий субстрат, щоб рослина не зав'яла від нестачі вологи.

Можна також приготувати ґрунтосуміш самостійно, з'єднавши грунт, торф і перегній у співвідношенні 2:2:1.

Для вирощування таких рослин як віола торф вкрай важливий, оскільки він добре зберігає тепло і вологу, які необхідні для повноцінного проростання сіянців.

посів насіння віоли фото

Як підживлення для віоли можна використовувати Добриво для квітів Універсальне, воно забезпечує рівномірне живлення рослин і сприяє розвитку великих суцвіть. За 3–5 днів до посіву насіння добриво додають в ґрунтосуміш, перемішують і зволожують.

Насіння цих квітів можна як закладати в ґрунт, так і сіяти їх без закладення в ґрунт. При закладенні в ґрунт потрібно зробити ямки глибиною 0,5 см і сіяти насіння віоли на відстані 1–2 см один від одного. Потім ґрунт необхідно накрити поліетиленом або склом, щоб утворився парниковий ефект.

У разі, якщо ви вирішили висіяти насіння, не закладаючи їх у ґрунт, для початку необхідно полити ґрунт теплою водою, а потім розмістити на ньому насіння на відстані 1–2 см один від одного. Також рекомендується зробити для посівів міні–парник, проте врахуйте, що проростати насіння повинно в темному місці.

Крок 2. Догляд за сходами

Зазвичай, перші сходи віоли з'являються через 7–10 діб. Відразу після цього накриття з ящиків необхідно прибрати. Ємності з розсадою потрібно розмістити в прохолодному місці, де температура повітря не перевищує 10 °С. Молоді рослини повинні знаходитися під розсіяним світлом, але ні в якому разі не під прямими сонячними променями. На цьому етапі розсаду необхідно вчасно зволожувати, а також двічі на місяць підгодовувати комплексними мінеральними добривами.

Крок 3. Пікіровка рослин

Що стосується пікіровки віоли, існує думка, що її необхідно проводити двічі. Перший раз — коли рослини сформують 2–3 справжніх листка, а другий — через 2–3 тижні.

Проте, багато досвідчених квітникарів вважають, що друга пікіровка сіянців — це і є висадка рослин у відкритий ґрунт. Тому вам вирішувати, чи проводити пікіровку сіянців вдруге, чи ні.

Нестрашно, якщо під час пересадки коріння розсади трохи пошкодилися. Це ніяк не позначається на здоров'ї квітки. При пересадці рослини бажано заглиблювати в ґрунт до сім'ядоль, щоб центральне стебло не завалилося. Ця невелика хитрість сприяє зміцненню кореневої системи, оскільки додаткові корені з'являться на тій частині стебла, яка буде знаходитися під землею.

Висаджувати братки у відкритий ґрунт можна навіть в фазу цвітіння, це не завадить рослинам добре прижитися в ґрунті. Віола з насіння зацвітає вже під кінець весни.

розсада віоли фото

Крок 4. Прищипування

Для кращого кущіння розсади необхідно провести прищипування, коли на рослині утворюється 2–3 пари справжніх листка.

Крок 5. Висадка рослин на постійне місце

Посадку розсади віоли у відкритий ґрунт можна проводити в стабільно теплу погоду без нічних заморозків. Якщо ви хочете посадити віолу на балконі, це можна зробити вже в березні, а в разі, якщо ви вирішили посадити квіти в палісаднику — краще це робити в кінці весни, коли на вулиці буде досить тепло.

Рекомендується висаджувати розсаду на відстані 10–15 см одна від одної, оскільки більш ущільнене розміщення може стати причиною різних грибкових захворювань, наприклад, борошнистої роси. Після висадки розсаду потрібно рясно полити водою і притінити на кілька днів.

Щоб виростити віолу в приміщенні (наприклад, на балконі), на один екземпляр досить буде 1–2 л ґрунтосуміші.

Вирощування віоли з насіння у відкритому ґрунті

Сіяти насіння віоли у відкритий ґрунт можна вже у квітні, якщо дозволяють погодні умови. Тоді цвісти братки почнуть вже в серпні. Якщо ж висіяти насіння у кінці літа, цвітіння віоли почнеться вже навесні наступного року.

Виберіть для рослин ділянку з родючим ґрунтом, який добре освітлюється сонцем, і додайте на одну частину ґрунту 0,2 частини товченого вугілля (щоб його фракції виконували функцію дренажу), а також додайте стільки ж перегною або пташиного посліду. Слідкуйте, щоб ділянка, де буде рости віола, не знаходилася в низині, де ґрунтові води залягають дуже близько. В такому випадку є велика ймовірність застою води біля кореневої системи рослини.

Для посіву насіння зробіть ямки глибиною 0,5 мм, на відстані 10–15 см одна від одної. Якщо існують проблеми зі сходами насіння, їх можна висіяти кучніше, а після сходу сіянців розсадити рослини. Посіви віоли потрібно рясно полити.

Коли сходи сформують 2–3 справжніх листка, рослини рекомендується прищипнути.

Подальший догляд за квітами полягає в систематичних поливах і своєчасному внесення добрив. Оскільки віола — це рослини практично невибагливі, виростити яскраву розкішну клумбу не складе труднощів. Тим більше, що спосіб вирощування віоли з насіння у відкритому ґрунті простіший, ніж вирощування квітів через розсаду.

Де найкраще висадити братки

Головне, що потрібно пам'ятати при вирощуванні братків, — ця квітка любить вологу і не переносить спекотну погоду. Тому при виборі місця на ділянці для віоли слід віддавати перевагу півтіні. Наприклад, рослини будуть добре рости біля молодих дерев з не густою кроною.

Якщо ви вирішили посіяти віолу на балконі або лоджії, робіть це на західному чи східному боці будівлі. У північній частині цвітіння буде млявим, а в південній — рослина перестане квітнути, як тільки їй стане спекотно.

Для вирощування братків бажано взяти суглинний ґрунт. Перед посадкою квітів ґрунт потрібно удобрити і розпушити. В якості добрива підійде суперфосфат, також можна використовувати аміачну селітру.

Робити підгодівлі для віоли мінеральними добривами бажано раз в 2–3 тижні, щодня рослини необхідно поливати. Не забувайте, що потрібно рихлити ґрунт і регулярно видаляти бур'яни. Перед зимівлею рослини потрібно накрити, щоб вони не постраждали в холодний період.

У нашій країні одними з найпопулярніших гібридних форм віоли є Фіззі F1, Маммут F1 і Колоссус F1.

В цілому, вирощувати віолу з насіння досить просто. Головне, не забувати про полив і підживлення квітів, і тоді рослина віддячить вам яскравим і довгим цвітінням протягом усього сезону.