квітки пеларгонія фото

Пеларгонія — квітка, що належить до сімейства геранієвих, її існує близько 400 видів. У більшості випадків це трав'янисті багаторічники, однак зустрічаються також сукуленти і чагарники.

Під час вирощуванні вдома ця квітка росте як в горщиках, так і на клумбах і зберігає свою декоративність 4–5 років. Однак за правильного догляду ця рослина здатна радувати око до 10 років. Пеларгонія, догляд в домашніх умовах за якою має свої особливості, в цілому квітка невибаглива. Але щоб вона цвіла у вас вдома якомога довше, потрібно знати, як правильно доглядати за рослиною.

Пеларгонія — догляд у літній період

Восени, взимку і влітку догляд за пеларгонією дещо відрізняється і має свої особливості, про які ми поговоримо нижче.

Оскільки пеларгонія любить сонячне світло, рекомендується розміщувати рослину під прямими променями сонця і на вікнах, які виходять на південну сторону. Влітку, коли сонця багато, а день довгий, можна розмістити рослину і на вікні з північного боку. Головне — стежити, щоб пеларгонія отримувала достатньо світла, інакше може статися витягування стебел. Також при недостатньому освітленні листя рослини починають жовтіти і відмирають, а цвітіння може ослабнути або припинитися зовсім.

Як варіант, влітку квітку можна винести на свіже повітря, наприклад, на балкон. А за можливості і на вулицю. Оптимальна температура повітря для пеларгонії у літні місяці становить 20–25 °С.

пеларгонія на балконі фото

Пеларгонія, догляд за якою в літню пору зводиться до хорошого освітлення, добре реагує на помірний полив. Влітку рекомендується поливати рослину через 3–4 дні після того, як верхній шар субстрату просохне. У результаті надмірного поливу може загнивати коренева система рослини і, як результат, рослина часто гине. Однак допускати пересихання ґрунту також не можна. Якщо, доторкнувшись пальцем до ґрунту, на пальцях його не залишилося, це означає, що рослину необхідно полити.

Якщо температура повітря занадто висока, особливо в літні місяці, можна зволожувати листя рослини, обприскавши з розпилювача. Однак невисока вологість повітря — нормальні умови для зростання і розвитку пеларгонії.

Одне з важливих умов з догляду за цією рослиною — це родючий, дренований ґрунт і регулярне підживлення. Пеларгонія, догляд влітку за якою включає підживлення раз в 14 днів, цвіте довше і пишніше. У якості підживлення можна застосовувати універсальні рідкі добрива для кімнатних рослин.

Проводити обрізку пеларгонії рекомендується 1 раз на рік, залишивши 2–4 вузла на пагонах. Це роблять для того, щоб кущ був більш пишним і квітучим. Також необхідно обрізати пожовкле листя, залишаючи на стеблі основу черешка. Робити це необхідно ножем, а після — обробити місце зрізу деревним вугіллям.

У домашніх умовах ця квітка майже не потребує пересадки. Винятком може стати випадок, коли корінь рослини занадто розрісся. У такому разі не потрібно брати занадто великий горщик для пеларгонії, достатньо буде хорошого дренажу і ґрунтосуміші (наприклад, змішати дерновий ґрунт, пісок і торф у співвідношенні 1:1:1). Відзначимо, що після пересадки рослина повинна акліматизуватися близько місяця. У цей період вносити підживлення не рекомендується.

Розмноження пеларгонії проводять живцями і насінням. Другий спосіб більш клопіткий і довгий. А ось розмноження живцями — набагато простіший і практично виключає невдачі. Проводять його зазвичай у кінці літа або на початку осені. Потрібно зрізати живець з верхівки пагона, на ньому має бути 4–5 листків. Поставте його в ємність з водою і чекайте, коли з'являться корінці. Після чого живець пересаджують у ємність з ґрунтом.

живці пеларгонії фото

Пеларгонія, як і будь–яка інша кімнатна рослина, іноді уражається хворобами або шкідниками. При чому деякі захворювання з'являються в результаті неправильної агротехніки рослини. Так, за надмірного поливу на листках пеларгонії з'являється здуття. У такому випадку потрібно припинити полив рослини, поки верхній шар ґрунту не висохне. Якщо ж листя жовтіє, а краю стають сухими - це значить, що квітка має потребу у волозі.

Що стосується, хвороб, найчастіше пеларгонію вражає коренева і сіра гнилі. За першої основа стебла стає чорного кольору, якщо пеларгонія вражена сірою гниллю, значить у субстраті утворився застій води. При грибкових захворюваннях рослину необхідно обробляти спеціальними препаратами. Білокрилка і тля — основні шкідники, від яких потрібно захищати пеларгонію.

Догляд за пеларгонією восени

В осінні місяці, коли дні стають холоднішими, пеларгонію рекомендується внести назад до будинку, якщо влітку вона зростала у вас на вулиці або на балконі. Крім того, рослині необхідно знайти місце, яке добре освітлюється, щоб пеларгонія отримувала якомога більше сонячного світла. Найкраще поставити горщик з квіткою на вікно з південного боку.

Пеларгонія, догляд восени за якою виключає частий полив, не любить великої кількості вологи як влітку, так і в осінні місяці. Тому стежте за станом ґрунту і поливайте рослину тільки коли висохне верхній шар ґрунту. Восени краще виключити обприскування листя пеларгонії, оскільки проводити його потрібно тільки у спеку.

Восени можна продовжувати вносити регулярне підживлення раз на 2 тижні. Вибирайте добрива, які містять багато фосфору, а ось органіку краще не вносити, оскільки пеларгонія погано її засвоює.

Осінню обрізку потрібно проводити після завершення цвітіння з метою оздоровлення рослини і щоб сформувати красиву крону. При цьому необхідно видалити все висохле листя і квітки, а також вкоротити стебла, якщо вони занадто витягнулися. Осіння обрізка необхідна рослині, щоб вдало перезимувати і зберегти сили до весни. Не варто боятися занадто великої обрізки, оскільки за правильного догляду пеларгонія навесні знову дасть молоду поросль.

обрізка пеларгонії фото

Оскільки спосіб розмноження живцями досить простий, робити це можна з ранньої весни до осені. В умовах температури 20–22 °С і регулярного поливу живці пеларгонії швидко йдуть у ріст, і вже через кілька тижнів, коли з'являться корінці, їх можна пересаджувати в горщики.

Восени, за неправильної агротехніки, пеларгонія також може захворіти. Тому завжди важливо стежити за умовами, в яких вирощується рослина, і вчасно реагувати на зовнішні зміни квітки.

Зимовий догляд за пеларгонією

Пеларгонія, догляд у зимовий час за якою дещо відрізняється від догляду влітку, любить добре провітрюванні приміщення і погано реагує за застояне повітря. Це одне з головних умов успішної зимівлі рослини. Якщо є така можливість, на зиму залиште пеларгонію в приміщенні (може бути скляна лоджія або теплиця), де вночі температура не опускається нижче 6 °С, а вдень — знаходиться на рівні 12–15 °С.

Не рекомендується ставити рослини занадто тісно, ​​пам'ятайте, що пеларгонія любить хороше освітлення і не полюбляє залишатися в тіні інших рослин. Невисока температура повітря і регулярне провітрювання — ось що потрібно пеларгонії для того, щоб пережити зиму.

У зимові місяці поливати рослини потрібно рідше, ніж влітку. Але при цьому стежити, щоб ґрунт повністю не пересихав. Часто недосвічені садівники занадто захоплюються поливом в зимовий період, однак застій води може викликати кореневу гниль рослини, що часто призводить до загибелі всього куща.

У зимовий період, коли рослина відпочиває, необхідно припинити внесення підживлень. На початку весни (березень–квітень) можна відновити підживлення добривами, що містять калій.

Осінню обрізку пеларгонії можна проводити аж до початку грудня. З настанням зими рослину потрібно залишити у спокої в прохолодному місці до січня, коли рослину заносять назад в тепло, щоб вона знову почала рости. У кінці лютого можна провести додаткову обрізку куща, проте роблять це лише в разі, коли рослина дуже розрослася за зиму.

Якщо розмноження живцями підходить для більш теплого періоду, то в січні–лютому рекомендується висівати насіння пеларгонії. У ємність зі зволоженим ґрунтом висівають насіння, присипають їх тонким шаром грунтосуміші (2 мм) і залишають за температури 20–22 °С. У цей період необхідно регулярно обприскувати ґрунт, а після появи сходів — акуратно поливати, щоб вода не потрапляла на листя. При вирощуванні пеларгонії насінням цвітіння настає приблизно через півроку.

сходи пеларгонії фото

Також, як і в іншу пору року, взимку важливо не надто зволожувати рослину, щоб не викликати грибкові захворювання. Пам'ятайте, що полив повинен бути помірним, а температура повітря — не дуже високою.

Пеларгонія, догляд за якою, хоч і здається складним, насправді дуже простий, завжди віддячить за вашу працю рясним і яскравим цвітінням.