Особливості вирощування томатів прямим посівом в ґрунт

Теплолюбні томати – одна з найпоширеніших овочевих культур на території України. Вирощують їх як через розсаду, так і прямим посівом в ґрунт. Зазвичай прямий посів застосовують при вирощуванні томатів в південних областях країни, але якщо використовувати насіння ранніх сортів і гібридів, то такий спосіб підійде і для більш холодних регіонів.

Вибір і підготовка ділянки під томати

Основні вимоги до ділянки для вирощування томатів: хороше освітлення і рівний рельєф з легким дренованим ґрунтом, що добре прогрівається. Найкраще цим вимогам відповідають супіщані і суглинні ґрунти.

Висівають томати безпосередньо в ґрунт в якості другої культури після внесення необхідних добрив. Хороші попередники для рослини: капуста, цибуля, огірки та морква, а також зернові і бобові культури.

Підготовку ґрунту до посіву починають відразу після збирання попередника:

  • Спочатку проводять дворазове лущення або дискування, вносять добрива з вмістом фосфору і калію. Потім – глибоку оранку ґрунту на глибину до 30 сантиметрів.

  • Ранньою весною проводять боронування ґрунту, щоб закрити вологу, а після цього, у міру дозрівання ґрунту, – ще дві-три культивації. Додатково перед посівом часто вносять гербіциди.

Висів насіння томатів в ґрунт

Проводять посів томатів тільки тоді, коли ґрунт встигне прогрітися до 12 градусів тепла. Насіння висівають на глибину 1-2 см в заздалегідь підготовлений і зволожений на глибині висіву ґрунт. Відразу після посіву проводять коткування - це не тільки покращує схожість, а й робить її більш дружньою.

Схема посіву залежить від багатьох факторів і може варіювати:

  • при краплинному зрошенні використовують схему (120 + 60) см на 33 см;

  • при інших методах поливу схеми можуть бути з міжряддями 70 см або (90 + 50) см;

  • при вирощуванні без використання поливу проводять посів у один рядок з відстанню між рядами в 140 см.

Врожайні гібриди томатів для прямого посіву в ґрунт

Найкраще для вирощування прямим посівом підходять кущові або детермінантні сорти і гібриди томатів. Вони краще пристосовані для промислового вирощування, менш вимогливі в догляді і підходять для механічного збору врожаю.

Найбільш врожайні гібриди кущових томатів для промислового вирощування прямим посівом:

  1. Брісколіно F1 – дуже популярний гібрид з високою стійкістю до захворювань. Володіє відмінними смаковими якостями і користується великим попитом у споживачів. Добре переносить несприятливі погодні умови – при низьких температурах рослини не скидають зав'язь. На одному кущі формується від 240 до 270 плодів. Завдяки наявності гена польової лежкості томат добре зберігається в полі протягом трьох тижнів. Плоди зберігають відмінний товарний вигляд, не розтріскуються і не підгнивають з землі.

  2. Уно Россо F1 – знаменитий гібрид з плодами насиченого червоного кольору без зелених і жовтих плям, який давно завоював серця фермерів. Хороший листовий покрив кущів добре захищає рослину від сонця. Гібрид має відмінні транспортабельність і лежкість, придатний для цільноплідного консервування.

  3. Стромболіно F1 – суперранній гібрид томата-чері, який відрізняється дружним дозріванням плодів, які добре зберігаються на кисті і не розтріскуються. Толерантний до перезволоження і високих температур. Потужний кущ закритого типу добре утримує плоди, не даючи їм лягти на ґрунт. Плоди насиченого вишневого кольору з красивою глянсовою поверхнею і ідеально круглою формою.

  4. Єлоу Рівер F1 – незвичайний яскравий гібрид з великими плодами насиченого жовтого кольору у формі сливи. Підходить для переробки – з нього виходить смачні кетчуп і томатний сік. Стійкий до захворювань і перепадів температур, володіє відмінним зав'язуванням плодів.