лобелія у горщиках фото

Ніжна квітка лобелія в останні роки полюбилася багатьма садівниками, її все частіше можна помітити на присадибних ділянках, а також в підвісних кашпо і на балконах. І це не даремно! Адже лобелія — ​​рясно квітуча рослина з травня по вересень, за допомогою якої можна створити красиву квіткову композицію.

Назву свою квітка отримала від імені вченого–ботаніка з Голландії Маттіаса де Л'Обеля, який служив директором королівського ботанічного саду при Якові І. За різними відомостями батьківщиною квітки вважається Північна Америка або Африка, однак в даний час зустріти рослину можна в різних куточках світу.

Лобелія — ​​трав'яниста рослина, яке буває однорічною, багаторічною і відноситься до сімейства Дзвоникових. На сьогодні відомо близько 300 видів цієї рослини, в культурі використовується приблизно 20 видів. Важливо знати, що ця рослина широко використовується навіть в медицині. У цій статті ми більше дізнаємося про таку квітку як лобелія, вирощування і догляд за якою хоч і не складний, але все ж має свої нюанси.

Підготовка до посадки

Перше, про що варто подбати, — це вибір насіння рослини. Адже розвиток сіянців багато в чому залежить від якості насіннєвого матеріалу. Залежно від місця вирощування необхідно визначитися із сортом лобелії. Так, кущові квіти, наприклад, Лобелія Рів'єра, виростають в висоту не більше 15 см і рясно цвітуть протягом усього сезону. Найчастіше їх висаджують на садових доріжках і клумбах. Лобелія ампельна вимагає трохи більше клопоту під час догляду, проте вирощувати такі сорти можна в підвісних кашпо, прикрасивши ними лоджію або балкон.

Під час вибору насіння варто звернути увагу і на забарвлення квіток. Найрясніше цвіте лобелія синіх і блакитних відтінків. Сходи таких сортів з'являються швидше і нормально розвиваються. Рослини із суцвіттями фіолетових і лілових відтінків найбільш примхливі і вимагають особливого догляду.

Після вибору насіння на розсаду варто трохи зупинитися і на виборі ґрунту. Лобелія, вирощування з насіння якої вимагає турботи і уваги, любить легкий і пухкий ґрунт. Під час висівання насіння можна взяти торф або ж вибрати в магазині ґрунтову суміш для кімнатних рослин. Під час висівання відразу у відкритий ґрунт потрібно підготувати ґрунтосуміш з перегною і піску у співвідношенні 1:1. При цьому ґрунт повинен бути нейтральний або слабокислий. Ґрунт для розсади можна також заготовити з осені, для цього змішайте садовий дерен та органічні добрива і не забудьте обробити його від шкідників. Зберігають такий ґрунт у відкритому вигляді.

Посів лобелії

Найбільш поширений спосіб вирощування лобелії — розсадний, таким чином цвітіння почнеться вже через 8–10 тижнів після висівання. Рекомендується сіяти насіння в ґрунт приблизно в І декаді лютого. Візьміть касету для розсади або будь–які інші ємності глибиною до 5 см, укладіть на дно шар дренажу, а потім насипте підготовлений заздалегідь ґрунт. Потім ґрунт необхідно полити водою, щоб він наситився вологою і осів, розкладіть зверху насіння без закладення в ґрунт (достатньо присипати їх піском). Оскільки насіннєвий матеріал досить дрібний, тому перед посівом його додають у пісок і за допомогою зубочистки перемішують. І лише потім таку суміш потрібно розсипати по поверхні ґрунту. Ємності з насінням потрібно накрити склом або плівкою і поставити в добре освітлене місце з розсіяним світлом. До появи сходів сіянці можна обприскувати з пульверизатора, але ні в якому разі не поливати.

посів лобелії фото

Не забувайте щодня проводити провітрювання теплиці і знімати конденсат, що утворюється. Лобелія, вирощування розсади якої починається ще взимку, любить тепло і догляд, а такі заходи знижують ризик появи різних інфекцій рослини. Плівку можна зняти, коли сіянці підуть у ріст, але робити це потрібно поступово, щоб розсада звикала до температури навколишнього середовища.

Догляд за розсадою

Після того, як плівка знята, необхідно постійно поливати розсаду, оскільки під час пересихання ґрунту рослини гинуть протягом декількох годин. Вся справа в кореневій системі лобелії — у дорослих рослин вона невелика, а у розсади ще менша, тому знаходиться вона у верхніх шарах ґрунту. При пересиханні ґрунту рослини відразу ж засохнуть.

У розсадний період рослини особливо не потребують добрив. За бажання можна внести підживлення для кімнатних рослин у період, коли розсаді буде 1 місяць, однак концентрація добрива повинна бути низькою. Коли на вулиці температура повітря підвищиться до 11–15 °С, можна проводити загартовування розсади. Виносьте її на вулицю спочатку вдень, пізніше, коли нічні заморозки пройдуть, можна спробувати залишити розсаду на вулиці і вночі.

розсада лобелії фото

Якщо ви сіяли насіння в касети для розсади, проводити пікіровку необхідності немає. Однак розсадження рослин потрібне в тому випадку, коли насіння сіялись в один контейнер. На стадії 2–3 листів роблять пікіровку розсади по 5–10 рослин в кожну ємність. Лобелія добре реагує розсадження, оскільки кореневу систему рослин складно пошкодити.

Якщо ви вирішите висівати насіння лобелії відразу в горщики, в цьому немає нічого поганого. Такий спосіб буде доречний, якщо ви розводите ампельні сорти квітки для балконів та лоджій. Після появи паростків потрібно буде лише видалити зайві, щоб уникнути загущення. Пам'ятайте, що для нормального розвитку рослини діаметр горщика повинен бути не менше, ніж 20 см.

Посів насіння рослини у відкритий ґрунт найкраще проводити у квітні–травні. При цьому перші сходи з'являться приблизно через 7 днів після посіву, а цвісти рослина почне в серпні.

Пересадка на постійне місце

Після того, як розсада підросте, її необхідно пересадити на постійне місце. Проводять пересадку в травні, коли нічні заморозки вже минули. Лобелія любить добре освітлене місце, проте в полудень для неї бажана напівтінь. Висаджуйте пучки по 5–10 рослин на відстані 10–15 см.

Лобелія, вирощування в горщиках якої можливе для прикраси балконів, любить східну або західну сторони, з південного боку висаджувати квітку не рекомендується.

Під час догляду за дорослими рослинами лобелії варто пам'ятати важливе правило: не можна допускати пересихання ґрунту. Засуха, особливо влітку, негативно позначається на рослинах. Листя лобелії всихають на сонці, а стебла можуть пожовтіти і засохнути. Якщо посушливий період триває досить довго, рослина може і зовсім загинути.

З іншого боку, лобелія не любить застою води. Тому під час висадки у відкритий ґрунт слід уникати занадто тінистих ділянок, а при вирощуванні квітки в горщику потрібно зробити дренажні отвори і шар дренажу на дні ємності.

У середині літа лобелія перестає рясно цвісти, а її стебла стають жовтого відтінку. У цей період необхідно провести обрізку рослин, залишивши до 10 см стебел. Це спровокує другу хвилю цвітіння, яка почнеться вже через 2 тижні.

Проводячи підживлення лобелії, уникайте перенасичення азотом, оскільки ця поживна речовина уповільнює процес цвітіння. Зверніть увагу на добрива із сульфатом калію, таке підживлення істотно підвищує цвітіння лобелії.

лобелія у відкритому грунті фото

Якщо ви вирощуєте багаторічні сорти, крім розмноження насінням можна також застосовувати інші способи - живцюванням і поділом кущів. Ці способи більш ефективні у випадках, якщо ви бажаєте зберегти властивості гібридних сортів рослини, які при розмноженні насінням дають сходи із розщепленими характеристиками.

Однорічні та багаторічні лобелії

У наших широтах популярною є однорічна лобелія ерінус — це невелика (10–40 см заввишки) рослина з дрібними квітками, які досягають в діаметрі 2 см. Природний відтінок лобелії — синій; рожевий, білий та інші відтінки суцвіть були виведені селекціонерами.

Серед однорічників також варто відзначити лобелію сильну та лобелію найтоншу. Перший вид відрізняється великими стеблами і пурпуровими квітками, другий вид — дрібніший, але квітки його красиві та великі.

Багаторічні види зустрічаються рідше, ніж однорічні. Популярна серед них лобелія вогненна — висока (до 75 см) рослина з листям зеленого або червоного відтінків. А також лобелія кардинальська - квіти мають насичений червоний колір, які утворюють суцвіття — кисть.

Під час вирощування лобелії слід пам'ятати про деякі моменти, які допоможуть продовжити вегетаційний період рослини:

  • світло повинне бути розсіяне, а не пряме,
  • підживлення нечасте, але необхідне для більш густого цвітіння,
  • постійний полив без застою води,
  • приблизно в липні провести обрізку, щоб рослина зацвіла вдруге.

Лобелія, вирощування з насіння якої ми розглянули у цій статті, любить турботу та догляд. На перший погляд може здатися, що ця рослина дуже вимоглива, проте всі турботи з догляду варті того, щоб виростити на клумбі або в горщиках ці маленькі, але яскраві квіти.