розсада баклажанів фото

На сьогодні баклажан — популярний овоч, з якого роблять всілякі страви у багатьох національних кухнях. Селекціонери вивели багато сортів і гібридів, які відрізняються за формою і кольором, проте всі вони мають європейське або східне походження. Вони трохи відрізняються за формою і забарвленням, однак дають хороший урожай.

Баклажани вважаються одними з найбільш примхливих овочів, які вимагають правильного догляду. Посів насіння баклажанів рекомендується починати з вивчення місячного календаря, щоб всі турботи, витрачені на вирощування розсади, не були даремними. Адже якщо провести посів у несприятливий день, можна не отримати очікуваного врожаю. Ми розповімо вам, коли сіяти насіння баклажанів на розсаду, а також, як вирощувати цю примхливу овочеву культуру.

Коли садити баклажани на розсаду в 2020 році

Теплолюбні баклажани вимагають особливих умов вирощування, і сіяти насіння даної культури починають досить рано. Пізні сорти баклажан починають висівати на початку лютого, а більш ранні — у ІІІ декаді лютого.

Що стосується сприятливих днів для посіву насіння баклажанів у 2020 році, то в лютому це 10–15, 17–20, 24–25 число. У березні сприятливі дні для посіву насіння на розсаду — 3–6, 17, 18, 22, 27–30. У теплих регіонах іноді висівають баклажани і у квітні (такі овочі зазвичай вирощують на зберігання), тому в цьому місяці вдалі дні для посіву насіння будуть — 5–7, 10–14, 18, 19, 23, 25–29.

Щоб визначити терміни посадки цієї овочевої культури, необхідно враховувати, що проростає насіння приблизно через 14 днів, далі сіянцям необхідно близько 60 днів, щоб розвинутися. Тому перед посівом насіння враховуйте приблизні терміни посадки розсади у відкритий ґрунт.

Посадка баклажанів на розсаду в домашніх умовах

Перш, ніж починати посів насіння, його рекомендується перевірити на схожість. Для цього штук 10 насінин потрібно замочити у воді на 24 години, потім викладіть їх на тканину і сховайте на тиждень у тепле місце, не даючи тканини висихати. Через 7 днів перевірте, скільки насінин проросло, якщо половина — це хороший показник схожості.

Перед початком посіву насіння баклажанів можна знезаразити, замочивши його в розчині з перекису водню. Щоб зробити такий розчин, потрібно в 100 мл води розвести 3 мл перекису, нагріти розчин до 40 °С і замочити в ньому насіння на 10 хв. Далі необхідно провести стратифікацію насіння. Розкладіть його між двома вологими серветками з тканини, покладіть в контейнер і тримайте в холодильнику протягом 7 ночей. На день залишайте насіння при кімнатній температурі. Через тиждень насіння баклажанів на 12 годин замочують у теплій воді з додаванням стимуляторів росту. Після чого посівний матеріал необхідно висушити й сіяти.

На перший погляд може здатися, що посів баклажан на розсаду — це складний і виснажливий процес, однак на ділі все виглядає набагато простіше.

Ґрунт для розсади

Баклажан любить родючий, пухкий і нейтральний ґрунт. Такий ґрунт для розсади можна придбати в магазині, або приготувати самостійно. Ось кілька рецептів ґрунтосуміші:

  • Річковий пісок, торф і компост або перегній (у співвідношенні 1:4:3). Після стерилізації необхідно додати 200 г деревної золи і перемішати.
  • Перегній, дерновий ґрунт і перепрілий коров'як (співвідношення 8:2:1). Після того, як суміш простерилізована, туди додають сечовину і суперфосфат.

У ґрунтосуміш рекомендується внести живильні добавки: для цього візьміть 12 г сірчанокислого амонію, 40 г суперфосфату і 40 г калійної солі на 10 л ґрунтової суміші. Субстрат перед посівом необхідно потримати кілька тижнів в теплі, щоб в ньому розмножилися бактерії, корисні для насіння.

Вирощування розсади баклажанів з насіння

Для вирощування розсади баклажанів можна використовувати будь-яку ємність: стаканчики, горщики, касети. Багато дачників часто задаються питанням: як сіяти насіння баклажанів на розсаду? Про це ми розповімо нижче.

При вирощуванні у стаканчиках або горщиках, наповніть їх на 3/4 ґрунтосумішшю, висійте насіння, злегка полийте і насипте тонкий шар ґрунту. Пам'ятайте, що утрамбовувати ґрунт не можна, щоб він наситився киснем. Потім накрийте посіви плівкою. Перед початком посівів стаканчики рекомендується помити в розчині марганцівки.

Як виростити розсаду в таблетках

розсада баклажанів у таблетках фото

Найкраще для посіву насіння баклажанів вибирати торф'яні таблетки, оскільки коренева система баклажанів погано переносить пікіровку. Крім того, такі таблетки екологічно безпечні, у них не щільні стінки, і коріння розсади спокійно проростають крізь них.

У торф, з якого зроблені таблетки, додають стимулятори росту і знезаражувальні речовини, які сприяють хорошій схожості насіння. До речі, якщо ви вирішили вирощувати розсаду баклажанів у таблетках, піддавати посівний матеріал обробці перед посівом не обов'язково. При виборі торф'яних таблеток вибирайте діаметр 4 см і більше.

Розкладіть таблетки в глибоку ємність отворами вгору і залийте теплою водою, щоб вони набрякли. Насичуючись водою, вони збільшуються до 7 разів. Покладіть у кожен отвір по 2-3 штуки посівного матеріалу, злегка притисніть і присипте отвір торфом. Встановіть таблетки в прозору ємність і дренажем і накрийте плівкою або склом. Встановіть контейнер на піддон у теплому світлому місці. Посіви потрібно провітрювати щодня і стежити, щоб таблетки не висихали.

Вирощування розсади баклажанів у касетах

розсада баклажанів у касетах фото

Ще один зручний спосіб вирощування розсади баклажанів — у касетах. Взявши касету з великими отворами можна вирощувати розсаду без пікіровки. Встановіть касету на піддон або контейнер, наповніть отвори ґрунтосумішшю, полийте її і викладіть насіння по центру, використовуючи дерев'яну паличку. Глибина посадки насіння баклажан на розсаду становить 1,5–2 см. Потім закрийте ямку і накрийте посадки плівкою. Помістіть касети в тепле місце.

Якщо для вирощування розсади ви взяли касети з невеликими отворами, по мірі зростання сіянці необхідно буде пікірувати разом з грудкою ґрунту в горщики більшого розміру.

Розсада баклажанів в теплиці

При вирощуванні розсади баклажан в теплиці важливо правильно підготувати ґрунт. Під час осіннього перекопування ґрунту рекомендується внести деревну золу, торф і перегній для кращої родючості. Навесні, коли прийде пора висаджувати розсаду, можна внести трохи органічних добрив. Що стосується строків висаджування розсади в теплицю, це залежить від конкретних погодних умов у вашому регіоні, але зазвичай це друга половина квітня — початок травня. Головне пересаджувати сіянці через кілька тижнів після завершення заморозків.

Перед посадкою вирівняйте ґрунт і зробіть лунки на відстані 50 см і глибиною 15 см. Пам'ятайте, що при пересадці важливо не пошкодити коріння рослин. Щоб цього уникнути, за кілька годин до пересадки залийте розсаду водою. це допоможе утримати ґрунт на коренях і дасть додатковий захист на час проведення процедури.

Догляд за розсадою дома

Коли проклюнуться перші паростки сіянців, плівку (або скло) необхідно зняти і знизити температуру утримання. Вдень вона повинна бути 14–16 °С, а вночі — 10–12 °С. На даному етапі вирощування дуже важливо зміцнювати кореневу систему, і такий температурний режим буде цьому сприяти. Через тиждень температуру необхідно підвищити до 25–27 °С вдень і 12–14 °С вночі. Така велика різниця температури в денний і нічний час необхідна, щоб створити умови, схожі на природні. Таким чином розсада адаптується, і швидше приживеться у відкритому ґрунті.

Умови вирощування

При вирощуванні сіянців баклажанів, важливо дотримуватися температурного режиму, вчасно проводити полив і підживлення, а також забезпечувати рослинам хороше освітлення.

1. Освітлення

Щоб розсада розвивалася повноцінно, природного освітлення буває мало, тому рослини потрібно досвічувати. Ідеальним варіантом буде використання філоламп, але якщо таких немає, підійдуть світлодіодні і люмінесцентні. Відстань від лампи до рослин має бути не менше 50 см. Досвічувати розсаду потрібно не менше 12 годин на день, з 7 ранку до 7 вечора. У перші три дні підсвічування повинне працювати цілодобово.

2. Полив

полив розсади баклажанів фото

Полив — дуже важливий момент при вирощуванні розсади, тому проводити його потрібно правильно. Вода повинна бути теплою, не нижче температури повітря у приміщенні, де вирощується розсада. Сіянці краще обприскувати з розпилювача, щоб випадково не пошкодити кореневу систему. Баклажани погано реагують на нестачу вологи, тому не допускайте пересихання ґрунту. Однак в крайнощі кидатися теж не слід — рослини краще не заливати великою кількістю води.

Для поливу краще брати дощову воду, якщо можливості немає, звичайну воду рекомендується відстоювати добу.

3. Підживлення баклажанів

Для повноцінного розвитку розсади полив і підживлення необхідно чергувати. Якщо субстрат, обраний для вирощування розсади, багатий поживними речовинами, підживлення повинно бути легким. Візьміть 1 стакан чайної заварки, залийте 3 л окропу, настоюйте 6 днів і полийте розсаду.

Якщо ви помітили, що рослини погано розвиваються або листя стали світло-зеленого кольору, можна використовувати комплексне добриво для розсади, яке продається в спеціалізованих магазинах.

В якості підживлення розсади баклажан підійде і деревна зола. Її необхідно розсипати по поверхні ґрунту так, щоб не потрапити на листя і стебла.

4. Прищіпка розсади баклажанів

Прищіпка — це видалення верхівки пагону. Роблять це для того, щоб збільшити кущистість розсади. Після прищіпки сплячі бруньки рослини пробуджуються, стимулюється ріст бічних пагонів. Такі дії припиняють ріст рослини вгору, формуючи об'ємний кущ.

Оскільки розсада баклажанів невелика, прищіпку робити не рекомендується. Проводити прищіпку краще вже на основний грядці у відкритому ґрунті або теплиці.

5. Пікіровка розсади баклажанів

пікіровка розсади баклажанів фото

Якщо ви висівали насіння баклажанів в стаканчики або маленькі касети, їх необхідно буде пікірувати на стадії 2–х справжніх листків. Візьміть ємності 10*10 см з дренажними отворами і наповніть таким же субстратом, який брали для посіву насіння. Перед пікіровкою зробіть розчин з 1 ч.л. деревної золи і 10 л води і полийте ґрунтосуміш, а за 2 години до пікіровки полийте розсаду водою.

Під час проведення процедури будьте обережні, щоб не пошкодити кореневу систему рослин. Висаджуйте їх по сім'ядольні листя в заглиблення, зроблені у субстраті. Поливати розсаду можна тільки через 6 днів після пікіровки, весь цей час рослини потрібно берегти від прямих сонячних променів. Далі полив проводять раз у 5-6 днів. Враховуйте, що після пікіровки сіянці на деякий час уповільнюють ріст, оскільки всі сили рослини направлені на формування кореневої системи.

Хвороби розсади баклажанів і їхнє лікування

Як ми вже говорили, баклажан — це досить вибаглива овочева культура, і щоб отримати хороший урожай, потрібно трохи попрацювати. Поряд із доглядом за сіянцями, розсада баклажанів іноді піддається хворобам. Тому важливо вчасно помітити зміни в рослинах і починати боротьбу із захворюваннями.

Чому жовтіє листя

хвороби розсади баклажанів фото

Внесення добрив — важливий момент при вирощуванні насіння баклажан на розсаду. І дефіцит будь-якого із поживних речовин може негативно позначитися на розвитку рослин. Так, розсада часто страждає від нестачі азоту — ознакою цього можуть стати пожовкле нижнє листя рослин. Якщо ви помітили, що листя не просто пожовкли, а й притискаються до стебла, значить баклажанам не вистачає фосфору, а коли листя скручуються човником — значить необхідно внести калійні добрива.

Ще одна часта причина пожовклого листя — неправильний полив, як надмірний, так і недостатній.

Зверніть увагу, що причиною жовтого листя можуть стати й інші захворювання:

  • Вертицильоз — проникає через механічні пошкодження, наприклад, під час пікіровки. Спочатку жовтіє і всихає нижнє листя, а потім і вся рослина. Уражені одиниці потрібно видалити, а решту обробити розчином Фундазолу.
  • Тютюнова мозаїка — проявляється у вигляді мозаїчного малюнка з жовтих плям на листках. Переносниками захворювання є шкідники (попелиці, павутинний кліщ). Боротися із хворобою сенсу немає, оскільки вона невиліковна. Необхідно лише видаляти уражені рослини.
  • Фузаріозне в'янення — грибкове захворювання, симптомом якого також є пожовкле листя, потемніле коріння. Якщо рослина уражена сильно, її краще видалити, а здорові обробити розчином Фундазолу.

При належному догляді розсада баклажанів страждає від захворювань дуже рідко. Однак якщо рослина уражена, хвороба розвивається дуже швидко, тому не нехтуйте рекомендаціями з догляду за розсадою.

Чому розсада гниє

У розсадний період баклажани часто страждають від грибкового захворювання чорна ніжка, яке виражається в гнитті кореневої шийки і в поляганні сіянців. В умовах підвищеної вологості захворювання швидко розвивається. Уражені рослини слід видалити, а здорові — пересадити в нову ґрунтосуміш і стежити за умовами вирощування розсади, щоб захворювання не повторилося.

Дуже рідко, але розсаду баклажанів вражає сіра гниль. Від цього захворювання дійсно важко позбутися. Якщо ваші рослини все–таки постраждали від нього, слід поводитися як у випадку з чорною ніжкою, при цьому рослини і новий субстрат потрібно обробити контактним фунгіцидом.

Чому розсада витягується

При нестачі світла, порушення температурного режиму або при занадто рясному поливі і підгодівлі розсада баклажанів може витягуватися. Для виправлення ситуації досить налагодити догляд за розсадою відповідно до рекомендацій. Також під час пересадки нижнє листя необхідно обірвати, ранки обробити розчином марганцівки, а потім паростки потрібно заглибити на 2/3 довжини стебла.

Шкідники розсади і боротьба з ними

Попелиця і павутинний кліщ — основні шкідники, яких боїться розсада баклажанів. Ці шкідники живляться соком рослин, таким чином забираючи корисні речовини, необхідні розсаді для повноцінного зростання.

Павутинний кліщ—- дуже маленьке павукоподібне. Він проробляє в листових пластинах невеликі дірки і обплутує розсаду тонкою, ледь помітною павутиною. Ці шкідники з'являються, коли рослинам не вистачає вологи. Попелиця теж має невеликі розміри, тому помітити її відразу проблематично.

Для ефективної боротьби зі шкідниками використовують акарициди, наприклад, Карбофос або Актеллік. Щоб не доводилося боротися із попелицею та павутинним кліщем, і щоб не витрачатися на покупку препаратів, краще не створювати умов, сприятливих для їхньої появи.

Висадка розсади баклажанів

висадка розсади баклажанів у відкритий грунт фото

Перш, ніж висадити розсаду у відкритий ґрунт, її необхідно загартовувати. Для цього вдень рослини виносять на вулицю, починаючи приблизно за 2–3 тижні до пересадки. У перший день така процедура повинна становити не більше 15–20 хв. Далі можна додавати по 5–10 хв перебування на вулиці. Продовжуйте загартування до тих пір, поки рослини не зможуть перебувати на свіжому повітрі цілодобово. За кілька днів до пересадки на постійне місце розсаду рекомендується обробити розчином 0,5% мідного купоросу, щоб захистити її від грибкових захворювань.

Коли садити в ґрунт

Баклажани дуже люблять тепло, тому висаджувати у відкритий ґрунт їх можна, коли точно пройдуть всі нічні заморозки — краще у травні. Однак і затягувати з висадкою не варто: пізня висадка стає причиною того, що рослини потрапляють відразу в умови високих температур і довго приживаються. Як результат — плодоношення настає на 2–3 тижні пізніше. Перший урожай в такому випадку вдасться зібрати лише у ІІ декаді серпня. На момент пересадки рослини повинні бути міцні, висотою 15–25 см і з не менш як 6–7 справжніми листками.

Як висаджувати розсаду баклажанів у відкритий ґрунт

Ґрунт під баклажани готують ще восени. Для цього в торф'яний ґрунт необхідно внести по 1 відру піску, перегною і дернового ґрунту на 1 м.кв. Якщо ґрунт суглинний, на 1 м.кв. вносять 2 відра торфу, 0,5 відра перепрілої деревної тирси, 1 відро піску і 1 відро гною. У піщаний ґрунт на 1 м.кв. рекомендується внести 1 відро тирси, 3 відра глини, 2 відра перегною і 2 відра торфу. Найкраще висаджувати баклажани після цибулі, моркви і капусти. Не рекомендується садити цю культуру там, де до цього росли томати і картопля. Оскільки всі вони роду пасльонові, шкідники та хвороби, які їх вражають, одні і ті ж, а в ґрунті часто накопичуються спори грибків і личинки шкідників.

Грядки необхідно добре перекопати, а перед посадкою зробити лунки глибиною 10–15 см і на відстані 50 см один від одного. Перед самою висадкою розсади в лунки необхідно налити по 1,5 л теплого розчину коров'яку (необхідно 0,5 л концентрованого розчину розвести в 10 л води). Кращий час для пересадки розсади — вечір (з 17 до 20 годин), або похмурий день. Вранці рослини накривають ковпаками з паперу, захищаючи від сонця. Такі укриття необхідно робити кожен день протягом тижня.

Висадка у відкритий ґрунт — це великий стрес для рослин. Тому перш, ніж пересадити розсаду на постійне місце, рекомендується обробити її стимуляторами росту.

Для того, щоб виростити смачні і соковиті плоди, необхідно знати, як правильно садити насіння баклажанів на розсаду, як доглядати за сходами, знати тонкощі вирощування розсади і пересадки її у відкритий ґрунт. Однак якщо дотримуватися всіх рекомендацій, рослини порадують вас якісним і високим урожаєм баклажанів.