периста гвоздика

З давніх часів гвоздика вважалася символом добра, справедливості та постійності. Нею захоплювалися не тільки як квіткою, ця рослина була справжнім талісманом мандрівників та оберегом будинку. Гвоздику дарували один одному на удачу, а також прикрашали нею помешкання.

Не дарма про цю рослину складено так багато легенд. В Італії, наприклад, гвоздика — це символ закоханих, а у Франції лицарі вважали цю квітку своїм оберегом і вірили, що вона може захистити від смерті. В Англії гвоздику вже досить давно використовують у харчовій промисловості.

У наш час гвоздика — улюблениця садівників, її часто вирощують у садах і на присадибних ділянках. Існує багато різних сортів цієї квітки, виведених селекціонерами. Це однорічні, дворічні й багаторічні рослини, з великими та дрібними суцвіттями, із запашним ароматом і зовсім без запаху. Така різноманітність сортів дає змогу створити у своєму палісаднику яскраву клумбу з гвоздик.

Хоча ця квітка досить невибаглива, все ж необхідно дотримуватися своєчасного догляду за рослиною: проводити полив, видаляти бур'яни, підгодовувати добавками для квітів, а також займатися обрізанням гвоздики.

Як обрізати гвоздику навесні

Сорти багаторічної гвоздики стійкі до зимових холодів, тому якщо ви не провели обрізку гвоздики на зиму, це можна зробити навесні. Після того, як зійде сніг, а температура повітря нормалізується, проведіть чистку рослин, обрізавши сухі пагони. Якщо під час чищення знайдуться вкорінені пагони, їх можна пересадити. Коли гвоздика пустить паростки, підгодуйте рослину мінеральним добривом. Як добриво можна застосувати препарат Вігортем-С, провівши прикореневу обробку на початкових етапах або в період активного росту рослини.

Пам'ятайте, що гвоздика, як і багато інших квіткових культур, не любить ущільнення ґрунту. Тому після обрізки ґрунт необхідно прорихлити.

До морозостійких сортів багаторічної гвоздики належить гвоздика Соната. Це серія перистої гвоздики, що має приємний аромат і яскраві пелюстки з бахромою.

Обрізка гвоздики після цвітіння

У липні, відразу після того, як гвоздика відцвіла, квітконоси необхідно зрізати, а стебла трохи вкоротити. Це потрібно для того, щоб квітка зацвіла повторно вже ближче до осені. Важливо своєчасно провести обрізку, поки не почався процес утворення насіння, тоді кущі встигнуть зацвісти ще раз.

Після обрізки кущі даної квіткової культури стають акуратними і компактними. Якщо багаторічна гвоздика росте кілька років поспіль на одному і тому ж місці, після обрізки рекомендується провести підживлення. Для цього зробіть робочий розчин з курячого посліду і води в співвідношенні 1:20 і полийте ним кущі рослини.

Другий спосіб підгодувати гвоздику — внести мінеральні добрива. Для цього візьміть половину чайної ложки добрива з розрахунку на кожну рослину. Вносити занадто велику кількість добрив не рекомендується, оскільки гвоздика не потребує великої кількості поживних речовин.

Як обрізати гвоздику на зиму

Більшість садівників віддають перевагу багаторічним сортам гвоздики, оскільки вони є морозостійкими і можуть спокійно перезимувати у відкритому ґрунті. Якщо зима видалася не холодною і сніжною, рослини здатні успішно дочекатися весни.

Отже, після повторного цвітіння в кінці серпня можна проводити обрізку гвоздики на зиму. Необхідно обрізати суцвіття рослини і сухі пагони, також можна вкоротити стебла. Після того, як обрізка гвоздики на зиму проведена, рекомендується вкрити рослину, особливо, якщо зима має бути малосніжною. Досвідчені садівники нерідко пересаджують рослину в горщики і залишають зимувати в приміщенні, щоб уникнути обмороження.

Однак якщо ви вирощуєте морозостійкі сорти гвоздики, не обов'язково пересаджувати їх на зиму. Вони можуть спокійно зимувати у відкритому ґрунті.

Більшість дворічних і багаторічних сортів гвоздики цвітуть тільки на другий рік, але гібрид гвоздики Світ F1 дає цвітіння у рік посіву. Квітки рослини мають насичене забарвлення і великі суцвіття кулястої форми.

Як обрізати турецьку гвоздику після цвітіння

Турецька гвоздика (її ще називають бородатою за тонкі листя, що нагадують хвою) — улюблениця багатьох садівників. Рослина не потребує зайвого догляду, добре переносить зиму і має великі розміри суцвіть. Цю квітку, що має сильний і приємний аромат, найчастіше вирощують як дворічну рослину.

Турецьку гвоздику можна сіяти навесні, а також проводити посіви на зиму в жовтні або на початку листопада. Однак у перший рік на рослині утворюються лише прикореневі розетки листя. Квітки гвоздики з'являються тільки на наступний рік в перший місяць літа. Досвідчені садівники рекомендують висаджувати між кущами турецької гвоздики однорічні рослини (наприклад, чорнобривці або айстри), щоб клумба не пустувала після закінчення періоду цвітіння цієї квітки. Щоб саджанці гвоздики цвіли два рази за сезон, необхідно знати, як обрізати турецьку гвоздику після цвітіння.

Після закінчення першого цвітіння кущі гвоздики необхідно обрізати, залишаючи приблизно 10–15 см від поверхні ґрунту. Потім потрібно підживити рослину комплексними мінеральними добривами. Після цього через місяць на стеблі з'являються нові пагони, а до осені у гвоздики починається друге цвітіння.

У жовтні або листопаді, перед початком заморозків, турецьку гвоздику необхідно вкрити. Хоча вона і вважається морозостійкою рослиною, все ж шар соснових гілок або торф'яної суміші не завадить. Після випадання снігу можна додатково вкрити кущі сніжним покровом.

Турецька гвоздика може стати прикрасою не тільки квітника або клумби. Букети із гвоздик можуть стояти дуже довго і не в'янути. Крім того, рослину також використовують у харчовій промисловості. Завдяки стійкому аромату і солодкому смаку гвоздику використовують в кулінарії, а також у народній медицині.

Однак варто пам'ятати, що оброблену отрутохімікатами гвоздику використовувати на кухні не можна. Деякі препарати, якими обробляють рослини від попелиці або павутинного кліща, вбирають в себе стебла і листя. Звичайно ж, таку гвоздику вживати з їжею небезпечно.

турецька гвоздика

Багаторічна гвоздика є чудовою прикрасою бордюр, квітників і альпійських гірок. Завдяки різноманітності відтінків і форм квітки можна створювати оригінальні композиції, які радують око протягом усього сезону.

На одній клумбі уживаються різні сорти гвоздики: садова, периста, турецька. Периста, наприклад, відрізняється великим суцвіттям і густим листям. Гвоздика садова починає цвісти вже на початку літа і не припиняє до настання перших заморозків. У регіонах, де практично не буває зими, садова (або голландська) гвоздика може цвісти майже цілий рік. Палітра кольорів турецької гвоздики багата, а бутони можуть досягати 12 см у діаметрі. Крім того, сорти турецької гвоздики досить невибагливі у догляді.

Як бачите, обрізка гвоздики на зиму або після цвітіння — це нескладний процес, який необхідний для подальшого зростання і розвитку квітки. Проводьте обрізку рослин вчасно - і квітка віддячить вам неодноразовим цвітінням протягом усього сезону.