Гібриди кукурудзи – як обрати кращий

Вибрати правильний гібрид кукурудзи для вирощування в Україні не так просто, як здається на перший погляд. Для того щоб отримати максимальний урожай необхідно орієнтуватися не тільки на характеристики самого гібрида, але й на кліматичні умови регіону вирощування. Як обрати кращий гібрид кукурудзи і на що звертати увагу при виборі – про це ви дізнаєтеся з нашої статті.

Основні характеристики гібридів кукурудзи

Навіть високий потенціал врожайності гібрида не зможе проявиться при невідповідних агротехнічних і кліматичних умовах. Основні характеристики кукурудзи, які слід враховувати при виборі гібриду найбільш підходящого для певних агрокліматичних умов:

 • Скоростиглість. В Україні вирощують гібриди кукурудзи з ранніми (з показниками ФАО 100-199 одиниць), середньоранніми (ФАО 200-299), середніми (ФАО 300-399) і середньопізніми (ФАО 400-499) термінами дозрівання. Більш ранні гібриди зазвичай відрізняються більшою стійкістю до холоду і перепадів температур, але гірше віддають вологу. Пізні – більш вимогливі до температурного режиму, але показують велику врожайність. Краще комбінувати і вирощувати одночасно кукурудзу з різними термінами дозрівання, щоб мінімізувати втрату врожаю при нестабільних погодних умовах.
 • Стійкість до хвороб. Багато захворювань кукурудзи присутні в латентному у вигляді в ґрунті і їх складно уникнути навіть при дотриманні правильної сівозміни. Вибираючи стійкі до захворювань гібриди кукурудзи, можна істотно заощадити на фунгіцидах – помітно скоротити застосування препаратів або не застосовувати їх зовсім.
 • Засухо- і холодостійкість. Кукурудза дуже вимоглива до вологи, особливо в другій половині вегетаційного періоду. При вирощуванні культури в посушливих регіонах необхідно вибирати стійкі до посухи гібриди. А холодостійкість особливо важлива при ранньому посіві кукурудзи, інакше пізні весняні заморозки можуть знищити значну частину посівів.
 • Інтенсивність вологовіддачі. Особливо важливий цей показник при вирощуванні кукурудзи на зерно. Вологість зерна на момент збирання повинна становити не більше 20-25%, інакше неминучі втрати врожаю. Низька інтенсивність вологовіддачі може істотно відсунути терміни збору врожаю і підвищити ризик його втрати, тому краще вибирати гібриди з високою швидкістю віддачі вологи зерном.
 • Стійкість до вилягання. Важлива характеристика при зборі врожаю кукурудзи – прибирання стійких до вилягання гібридів проходить набагато легше, швидше і без помітних втрат. А при вирощуванні на силос такі гібриди мають більшу кормову цінність, так як дозволяють уникнути забруднення листової і стеблової маси рослин.
 • Пристосованість до No-till. Так називають систему нульового обробітку ґрунту при вирощуванні зернових культур і кукурудзи в тому числі, при якій не використовують механічну обробку ґрунту. Практично всі гібриди кукурудзи підходять для вирощування за технологією No-till, але краще уточнити це питання у виробника при покупці.

Кукурудза на зерно або на силос – особливості гібридів

Відрізняються характеристики гібридів кукурудзи і в залежності від мети її вирощування:

 1. В якості кормової кукурудзи вирощують силосні гібриди, які мають стрімке дозрівання стебел і листя. Вони відрізняються більшою висотою стебла і сильною листовою масою.
 2. Зернові зазвичай нижче силосних і з меншою листової масою для кращої продувності посівів, завдяки чому вони швидше віддають вологу. Урожайність зернових гібридів залежить не тільки від кількості зерен в качані, а й безпосередньо від ваги самого зерна. Наприклад, качани різних гібридів можуть відрізнятися за кількістю зерен всього на 5%, а їх врожайність при цьому може коливатися в межах 30%.
 3. Є й універсальні гібриди, які в залежності від агротехнічних умов можна вирощувати і на зерно, і на силос. Багато виробників розробляють все більше універсальних гібридів, які можуть порадувати і високим урожаєм зерна, і поживним якісним кормом для тваринницьких ферм.

Для кожної кліматичної зони України свій гібрид кукурудзи

Агротехніка кукурудзи і вимога до характеристик гібридів відрізняються в залежності від того, в який кліматичний зоні України вирощується ця культура. Основні особливості агротехніки кукурудзи в залежності від кліматичної зони:

 • Зона Степу сприятлива для вирощування цієї теплолюбної культури, її агрокліматичні умови здатні забезпечити досить тепла протягом всього періоду вегетації. Але через недостатнє зволоження в степових районах України не варто висівати кукурудзу після цукрових буряків, суданської трави, сорго і соняшнику – вони сильно і глибоко висушують ґрунт. У степовій зоні успішно вирощують гібриди від ранніх до середньопізніх термінів дозрівання.
 • Лісостеп призначений для кукурудзи ранніх, середньоранніх і середньостиглих сортів. При цьому оптимальна густота стояння рослин на момент збору врожаю не повинна перевищувати 75-85 тис./га для перших, 65-80 тис./га для других і 55-70 тис./га для третіх груп гібридів.
 • Для зони Полісся необхідно обирати ранньостиглі гібриди, які спочатку формують сухе зерно і не вимагають додаткової сушки. Також слід звертати увагу на холодостійкість кукурудзи, так як в цій зоні необхідні більш ранні терміни висіву культури, а можливість пізніх весняних заморозків дуже велика.