газанія квіти

Газанію або гацанію часто називають ще африканської ромашкою, оскільки в природі ця рослина росте саме у Південній Африці. Назву свою квітка отримала на честь Теодора фон Газа, італійського священика, коли у XVII столітті потрапила до Європи. Іноді цю рослину називають ще полуденним сонцем, оскільки розкриваються ці яскраві суцвіття саме в полудень. Вирощують газанію і як однорічну, і як багаторічну культуру.

Газанія — це низькоросла культура, яка виростає не більше 30 см у висоту. Листя зазвичай темно–зеленого або сіро–зеленого відтінку зі сріблястими ворсинками на нижньому боці пластини. Вони служать рослині захистом у холодну пору року, а також утримують вологу в посушливу пору. Кошики суцвіть в середньому 5–9 см в діаметрі, але існують сорти і з більшими квітками. Відтінки квіток бувають найрізноманітніші: червоні, білі, помаранчеві, жовті з темними плямами біля основи. На одній рослині може бути до 35 таких суцвіть.

У нашій статті ми поговоримо докладно про вирощування газаніі і догляд за цією яскравою квіткою в домашніх умовах.

Алгоритм посадки насіння в горщики

Таку квітку як газанія, вирощування і догляд за якою вимагає терпіння, можна висівати насінням на розсаду, а також розмножувати живцями. Насіння гацаніі можна придбати у спеціалізованому магазині. Для додаткового знезараження можна замочити насіння в розчині марганцю на 20–40 хвилин, а потім висушити.

Вирощування газаніі з насіння проводять методом розсади через довгий вегетаційний період рослини. Для кращої схожості насіння під час посіву дотримуйтесь наступних правил:

 1. Перед посівом слід підготувати ґрунт. Для цього візьміть в однаковій кількості перегній, дрібний пісок, дерен, листову землю і змішайте їх. Також можна придбати ґрунт для гацаніі і змішати з піском у співвідношенні 3:1. Ґрунт перед висадкою насіння необхідно прогріти.
 2. У залежності від кліматичних умов висівають насіння гацаніі на початку весни. При цьому слід пам'ятати, що розсаду пересаджують на постійне місце через два місяці після висівання.
 3. Зробіть у ґрунті невеликі ямки в шаховому порядку глибиною 3 см і викладіть у них насіння.
 4. Присипте зверху ґрунтом і розпорошіть воду за допомогою пульверизатора, щоб насіння не вимилися.
 5. Накрийте ємність з насінням поліетиленом і поставте на світле і тепле місце, де температура не опускається нижче 18 °С.
 6. Провітрюйте сформовану тепличку, прибираючи конденсат, поки не з'являться сходи рослин.

газанія насіння

Іноді під час вирощування гацаніі з насіння використовують ґрунтові таблетки. Замочіть таблетки у воді, а коли вони набухнуть, опустіть у них насіння на глибину 1 см. Цю процедуру можна проводити за допомогою пінцета.

Через два тижні з'являться перші сходи сіянців. Під час вирощування гацаніі розсаду зазвичай не пікірують, щоб не травмувати незміцнілу кореневу систему посадкового матеріалу. Однак якщо ящик для вирощування розсади неглибокий, після появи четвертого листа розсаду пікірують в торфоперегнійні горщики і переносять до більш прохолодного приміщення з температурою 12–15 °С. У цей же час готуйте рослини до температурного режиму за вікном: вдень можна відкрити кватирку ненадовго, але стежте, щоб сіянці не знаходились на протязі.

Другий спосіб розмноження газаніі — вегетативний. Він підходить для сортів з махровими суцвіттями, оскільки насінням вони не розмножуються. Проводити живцювання можна вже в липні. Для цього потрібно зробити наступне:

 • Наріжте з бічних пагонів, взятих біля основи рослини, живці довжиною до 10 см (намагайтеся віддавати перевагу подовженим і здоровим черешкам).
 • Для збільшення ймовірності коренеутворення віддавайте перевагу відросткам з п'ятою (потовщення біля основи).
 • Відріжте листя з нижньої частини пагона.
 • Живці можна обробити розчином індолілмасляної кислоти (0,5%). Це необхідно для того, щоб скоротити час вкорінення живців, а також збільшити кількість молодих рослин.
 • Заповніть невеликі ємності пухким ґрунтом, який добре пропускає повітря, і помістіть у них живці.
 • Залиште посадковий матеріал при температурі 15–18 °С, прикривши при цьому від прямих сонячних променів і протягів.
 • Через 1–1,5 місяці утворюються коріння рослин.
 • На зиму саджанці необхідно забрати в приміщення і вирощувати за стабільної температури.
 • Висаджувати в ґрунт посадковий матеріал можна ранньою весною.

розсада газанії

Висадка в ґрунт

Пересаджувати газанію у відкритий ґрунт краще в травні, коли точно пройдуть нічні заморозки. Ділянку, де буде рости газанія, підберіть світлу, з легким і родючим ґрунтом. Ця квіткова культура запросто переносить посуху, оскільки родом рослини з Південної Африки. Тому не бійтеся, що на рослини будуть потрапляти прямі сонячні промені. Пересаджувати розсаду слід разом з горщиками або шаром ґрунту, щоб не пошкодити кореневу систему. Для цього зробіть глибокі лунки, щоб у них помістився корінь розсади разом з грудкою ґрунту, відстань між посадками має становити 20 см. Перші квіти з'являються вже незабаром після пересадки. Варто відзначити, що вирощування газаніі розсадним способом з насіння ефективніше, ніж живцювання.

Якщо вас зацікавила газанія, вирощування у відкритому ґрунті передбачає облаштування для рослини гарної дренажної системи, оскільки ця квітка не любить надмірну вологу. Рясний полив рослин може призвести до пригнічення росту і розвитку молодих кущів.

Не забувайте рихлити ґрунт, видаляти бур'ян і прибирати суцвіття, які вже зів'яли. Ці нескладні маніпуляції допоможуть забезпечити рослинам оптимальний і здоровий розвиток.

Якщо ви вирощуєте газанію як однорічну культуру, після закінчення цвітіння слід видалити залишки рослинності. У разі, якщо є бажання зберегти рослину до наступного року, необхідно викопати кущі, пересадити їх у горщики і зберігати при температурі 10 °С. Пагони можна на половину скоротити. Не забувайте помірно поливати рослини, а також забезпечувати їм хороше освітлення. Навесні кущі знову пересаджують у відкритий ґрунт.

Багатолітникам після закінчення цвітіння підрізають пагони під корінь і залишають до весни.

Догляд за газанією

Ця культура любить родючий ґрунт і багато сонячного світла, але при цьому спокійно переживає нічні заморозки.

Така рослина як газанія, вирощування і догляд за якою не вимагає багато клопоту, добре відгукується на регулярний, але не рясний полив, після якого потрібно провести розпушування ґунту. Необхідно також постійно видаляти зів'ялі бутони - так рослина отримає більше сил і простору для утворення нових. Ґрунт навколо кущів рекомендується мульчувати, щоб бур’яни не розросталися, а волога не випаровувалася занадто швидко. Не забувайте полоти бур'ян приблизно двічі на місяць.

Що стосується добрив, гацанія може рости на родючому ґрунті практично без їх застосування — досить буде раз в 1–1,5 місяця вносити комплексні мінеральні добрива. Якщо ж ґрунт бідний на поживні елементи, терміни внесення підживлення слід збільшити до двох разів на місяць. Перший раз підживлення рекомендується вносити через 2–3 тижні після висадки розсади в ґрунт.

Цвісти газанія починає в червні і продовжує до перших осінніх заморозків. Кожне цвітіння триває протягом 1–2 тижнів, однак у похмуру погоду бутони можуть зовсім не розкритися. Існує кілька причин, за яких рослини можуть цвісти недостатньо рясно, або цвітіння може бути повністю відсутнім. Це може бути пов'язано з недостатньою кількістю освітлення або з надмірним поливом. Постарайтеся усунути негативні чинники, щоб простимулювати появу бутонів.

Перевага у вирощуванні африканської ромашки ще і в тому, що ця культура майже не піддається хворобам. Єдине, чого варто побоюватися, це сіра гниль, яка може вразити газанію під час регулярних атмосферних опадів. Крім того, захворіти рослина може під час порушення агротехніки, а також неправильному поливі кущів. Якщо ви помітили на своїй ділянці кущ, уражений сірою гниллю, його слід викопати і спалити, а інші обробити фітоспоріном. Також боротися із загниванням пагонів рослин можна, пересадивши кущі в більш сухе місце.

Цю квіткову культуру можуть також вражати павутинні кліщі, попелиці та равлики. Для боротьби зі шкідниками найефективніше застосовувати інсектициди. Позбутися равликів можна тільки за допомогою збору шкідників вручну.

Після закінчення цвітіння газаніі можна приступати до збору насіння. Особливість цієї культури в тому, що насіння розлітаються, як у кульбаби, навіть при слабкому вітрі. Тому для з збору слід використовувати марлю, обмотавши нею суцвіття.

квіти газанії

Сорти гацаніі

Оскільки селекціонери схрещували між собою кілька видів дикорослої гацаніі, на сьогодні існує досить багато видів одомашненої гацаніі. Одні сорти мають ряд пелюсток, інші - декілька, відрізняються вони також розмірами і забарвленням суцвіть.

Одними з найбільш популярних гібридів газаніі є:

 • Фрості Кісс F1 — квітка може досягати до 15 см в діаметрі, а листя має сріблясте забарвлення,
 • Сортосуміш Талент — пелюстки квітки залишаються повністю відкритими навіть при відсутності сонячного світла,
 • Біг Кісс F1 — листя з глянцевою поверхнею, а квіти гібрида досягають 12 см у діаметрі,
 • Сортосуміш Блискуча низькоросла — компактний кущ, висотою до 20 см, з великими квітками яскравого забарвлення,
 • Нью дей F1 — голландський гібрид, який починає цвітіння вже навесні. Забарвлення бутонів буває найрізноманітнішим: від білого до червоного відтінку.

Газанія підходить для вирощування на клумбах і квітниках, також нею прикрашають альпійські гірки і навіть висаджують у проміжках між плитами. Африканська ромашка прекрасно поєднується разом із венідіумом, гіпсофілою, арктотісом і ромашками. Ця квіткова культура добре виглядає як у палісаднику у відкритому ґрунті, так і у вазах та підвісних горщиках. Дякуючи невеликим розмірам ця квітка може прикрасити будь-яке місце на вашій ділянці.