бегонія у горщику фото

Неймовірна квітка бегонія відноситься до сімейства Бегонієвих, який налічує близько 1 тисячі видів і близько 2 тисяч гібридів рослин. Ця квітка дуже популярна, вона часто прикрашає парки, сквери, клумби та квартири. Всі види бегонії можна розділити на дві великі групи: декоративно–квітучі і декоративно–листяні. Домашня бегонія — це кімнатні рослини, вони можуть цвісти не тільки влітку, а й взимку. Декоративно–квітучі відрізняються гарним і яскравим цвітінням, а декоративно–листяні мають красиве листя, але їхні квітки менш привабливі. Про те, як доглядати за бегонією в домашніх умовах, ми поговоримо в цій статті.

Посадка

Для початку необхідно вибрати ґрунт і ємності для вирощування цієї рослини. Горщики для вирощування бегонії потрібні невеликі — на 3–4 см більше кореневої системи рослини. У дуже великих контейнерах вони страждають від великої кількості вологи і можуть пізно почати цвісти. Ґрунт для бегонії можна придбати в магазині або приготувати самостійно, змішавши дві частини листового ґрунту з однією частиною торфу, перегною і піску. Кислотність ґрунту для бегонії повинна бути в межах 5,5–6,5 pH.

Далі можна приступати до посадки. Наповніть горщик на 1/3 дренажем, далі покладіть шар в 2–3 см деревного вугілля, щоб уникнути появи гнилі. Помістіть в ємність бегонію з земляною грудкою і заповніть її ґрунтосумішшю. Після посадки бегонію необхідно полити.

Посадку бегонії краще проводити в березні, коли світловий день збільшується, і рослина отримує достатню кількість освітлення.

Полив

полив бегонії фото

Догляд за бегонією в горщику передбачає правильний полив. Кімнатна бегонія любить вологу, проте надмірний полив може нашкодити рослині. Для бегонії набагато важливіша вологість повітря, якщо в кімнаті повітря буде сухим, кінчики листя почнуть всихати.

Влітку рослина потребує більш частого поливу, особливо у спеку. Однак уникайте застою води в кореневій системі, щоб не викликати грибкові захворювання. Вода для поливу повинна бути відстояною і кімнатної температури. У зимовий час рослини поливають набагато рідше, а бульбові види бегонії взимку не поливають зовсім.

Добрива

Така гарна і рясно квітуча квітка як бегонія кімнатна, догляд в домашніх умовах за якою вимагає сил і знань з вирощування, потребує регулярного підживлення. Вносити добрива рекомендується не частіше, ніж 2 рази на місяць в період формування бутонів і цвітіння. Зазвичай це весняно–літній період. У якості підживлення використовують комплексні мінеральні добрива для кімнатних рослин. У період, коли бегонія не цвіте, кількість підгодівлі можна зменшити до 1 разу на місяць.

Пам'ятайте, що азотні добрива рекомендується вносити тільки під декоративно-листяні види бегонії, якщо внести їх під декоративно-квітучі, цвітіння може не настати.

Пересадка

пересадка бегонії фото

Коли ви помітите, що зі зливних отворів звисають коріння рослин - це значить, що бегонію настав час пересаджувати. Найкраще робити це ранньою весною, коли цвітіння ще не настало. Як провести пересадку:

  • дістаньте з горщика рослину і очистіть від старого торфу,
  • зробіть блідо–рожевий розчин марганцю і помістіть туди корінь рослини на 30 хвилин,
  • промийте кореневу систему від залишків субстрату, видаліть ділянки, які підгнили і дайте корінню висохнути,
  • пересадіть рослину в горщик більшого розміру за тим же принципом, як проводили посадку,
  • перший час після пересадки поливайте рослину частіше.

Якщо вашій рослині більше 3–х років, проводити пересадку складніше через крихке листя, яке наросло. Таку рослина потрібно розділяти на кілька частин.

Особливості догляду взимку

Бегонія кімнатна, догляд взимку за якою залежить від її виду, в деяких випадках майже не має періоду спокою, якщо це стосується вічнозелених видів. Бульбові види мають досить тривалий період спокою. Догляд за рослинами в зимовий період безпосередньо залежить від виду бегонії.

Так, наприклад, кущові і декоративні види в зимові місяці ставлять в місце з високою вологістю і температурою повітря 15–22 °С. Бульбові види починають готувати до зими з середини осені. Для цього скорочують полив рослин, коли листові пластини рослини всихають і відмирають. Рослину ставлять в прохолодне (10–15 °С) і затемнене місце. Якщо бульбова бегонія восени не готується до періоду спокою, її потрібно до цього «підштовхнути»: скоротіть поливи і обріжте наземну частину рослини.

Розмноження

Домашня бегонія розмножується декількома способами:

  • насінням,
  • вегетативним способом (живцями, діленням куща або бульби).

Другий спосіб розмноження є більш простим і зручним.

Щоб виростити бегонію з насіння, необхідно в кінці лютого або на початку березня розкласти насіннєвий матеріал по поверхні субстрату, яким наповнені невеликі ємності. Потім накрийте їх плівкою або склом і поставте в добре освітленому, теплому місці. Насіння рекомендується не поливати, а обприскувати з розпилювача. Після появи сходів плівку знімають, а через 8 тижнів рослини можна пересаджувати в індивідуальні горщики. Якщо молоді рослини будуть отримувати достатньо світла, зацвіте така бегонія вже в перший рік.

Живцювання — найбільш простий спосіб розмноження бегонії з усіх вегетативних. Для цього з рослини зрізають живець з 3–4 листами, а зрізи на рослині обробляють деревним вугіллям, щоб не утворилася гниль. Візьміть суміш з рівних частин листового ґрунту, торфу і піску і помістіть туди живець. Рясно поливати його не потрібно — тільки коли ґрунт просохне на 1–2 см вглиб.

Ділення бульби — це спосіб розмноження, який підходить для листяних видів бегонії. Навесні дістаньте рослину з ґрунту і розділіть кореневище на кілька частин. На кожній частині повинні бути корінці і хоча б 1 пагін. Присипте місця зрізів деревним вугіллям і розсадіть у різні ємності.

Спосіб розмноження бегонії діленням куща підходить для кущових видів рослин. Для цього кущ розділяють разом з коренем і пересаджують в різні горщики. Перший час після поділу бегонію краще залишити в світлому і теплому місці, щоб рослина вкоренилася.

Хвороби і шкідники

Бегонія кімнатна, догляд за рослиною, яка потребує турботи і уваги, передбачає і профілактику від хвороб і шкідників. Так, найчастіше бегонія страждає від сірої і кореневої гнилі, справжньої та несправжньої борошнистої роси. Ці захворювання можна вилікувати за допомогою препарату Фундазол, бордоської рідини або іншими подібними препаратами. На жаль, такі захворювання як огіркова мозаїка, плямистість томату або бактеріальне в'янення вилікувати не можна. Якщо рослина захворіла даними хворобами, її необхідно знищити.

Крім хвороб бегонію можуть вражати і шкідники: попелиця, червоний павутинний кліщ, нематоди. При зараженні нематодами рослину доведеться утилізувати, оскільки позбутися від них неможливо, а при ураженні іншими шкідниками рекомендується використовувати ефективні інсектоакарициди.

Крім хвороб і шкідників бегонія може виглядати хворобливо через неправильну агротехніку рослини. Наприклад, якщо листові пластини починають всихати, це може означати, що в кімнаті занадто сухе повітря і недостатній полив. Переставте бегонію в більш прохолодне місце і добре полийте.

Якщо ви помітили, що листя квітки пожовкло і поникло, це може бути наслідком низької температури в кімнаті і великої кількості води в ґрунті. Дочекайтеся, коли ґрунт підсохне, і переставте бегонію в більш тепле місце.

Вологість

кущ бегонії фото

Вологість повітря в приміщенні, де росте бегонія, має дуже важливе значення для рослини і повинна складати 60%. Щоб добитися такої цифри, можна використовувати прилади для зволоження повітря, або ставити поруч з рослинами ємності з водою. Ще один спосіб зволоження повітря — ємності з мохом або торфом, куди ставлять горщик з бегонією.

При цьому застосування пульверизатора може негативно позначитися на розвитку рослини. Краплі води, що потрапили на листя бегонії, залишають коричневі плями на листовій пластині, в результаті чого листя можуть опадати.

Температура

Залежно від пори року температурний режим для бегонії змінюється. У спекотні місяці рослина потребує комфортних 22–25 °С, в більш прохолодні осінні і зимові — 18–20 °С.

Як бачите, щоб бегонія кімнатна рясно і яскраво цвіла, необхідно докласти певних зусиль. Однак якщо дотримуватися всіх рекомендацій, догляд за рослиною не буде таким складним, як здається на перший погляд.