левиний зів квіти

Левиний зів або антирринум — декоративна рослина, яку часто можна зустріти на садових ділянках, а також клумбах в міських парках. Ця рослина налічує близько 50 видів багаторічних рослин і досить популярна серед садівників, оскільки догляд за нею не дуже ​​складний.

У народі ці квіти більш відомі як собачки або ротики, в Англії їх називають кусаючий дракон, а французи — вовча паща. Існує і давньогрецький міф про походження антирринума, пов'язаний із першим подвигом Геракла, коли він переміг немейського лева. Тоді богиня Флора створила квітку в честь перемоги Геракла, яку назвала левиний зів.

На сьогоднішній день існує близько 1000 сортів антирринума, і всі вони походять від одного виду - антирринума великого.

Характеристики квітки

Трав'яниста рослина антирринум може досягати до 1 м у висоту і має подовжене листя як світлого, так і темного забарвлення. Секрет назви цієї рослини криється у формі квітки, оскільки вона нагадує левову пащу. Квітки антирринума бувають різного забарвлення: білі, рожеві, помаранчеві, пурпурні і навіть багатобарвні з плавними переливами і цяточками. Приємний аромат квітки і різноманітність відтінків полонять багатьох садівників, тому антирринум настільки популярна рослина на дачних та міських клумбах.

Ще одна причина виростити на своїй ділянці або балконі левиний зів – тривалість цвітіння культури. Ця рослина цвіте з першого місяця літа і до настання стійких заморозків. Дана культура невибаглива в догляді: любить родючий, не перезволожений ґрунт і добре почуває себе в місцях, захищених від вітру. Крім того, рослина стійка до багатьох шкідників.

Види лев'ячого зіва

Існує близько 50 видів даної квіткової культури, проте як декоративну рослину вирощують лише один із них — антирринум великий, або левиний зів. Відповідно, левиний зів має кілька груп:

  • Високорослий левиний зів — трав'янисті однорічники, які можуть досягати у висоту до 110 см. Суцвіття у таких рослин великі і найбільш підходящі для зрізання. До таких антирринумів відносять гібрид Мадам Батерфляй F1, який відрізняється барвистою палітрою і рясним цвітінням. Кущі невибагливі у вирощуванні і стійко переносять холод.
  • Середньорослий антирринум — більш компактні рослини висотою 20–60 см. Кущі даної групи розгалужуються сильніше, ніж високі сорти, вони більш пишні. Але варто відзначити, що і суцвіття у таких сортів менші. Популярні сорти серед низькорослих антирринумів:
  1. Чорний принц — благородне бордове забарвлення суцвіть, завдяки якому цвітіння цього сорту має ефектний вигляд на клумбі або в саду;
  2. Золотий монарх — сорт з великими листовими пластинами і не менш великими суцвіттями лимонного забарвлення. Вважається одним із кращих пізніх сортів.
  • Низькорослі антирринуми виростають не більше ніж 40 см у висоту. Для них характерна велика кількість пагонів на кущах і невеликі розміри суцвіть. Сорти низькорослих левових зівів можуть бути тільки раннього і середнього цвітіння. Один з кращих сортів — Кримсон Вельвет, що відрізняється великим листям і бордовими суцвіттями.
  • Карликові антирринуми зазвичай не виростають вище 20 см, а їхні кущі відрізняються великою кількістю гілля. Популярний гібрид серед мініатюрних левових зівів - Снеппі F1. Він має дуже ароматні суцвіття з ніжно–рожевим забарвленням і характеризується раннім та тривалим цвітінням.

Якщо вас зацікавила така квітка як антирринум, вирощування її вимагає дотримання деяких інструкцій, про які ми і поговоримо далі.

Посадка

Розмножується антирринум двома способами: вегетативним і генеративним. Насіння лев'ячого зіва мають здатність проростати протягом декількох років. У теплих широтах нашої країни можна сіяти насіння рослини відразу у відкритий ґрунт, і через три тижні вони зійдуть, переживши навіть похолодання, яке іноді настає навесні. Зацвітуть такі сіянці у кінці липня або в серпні. Однак в більш холодних широтах, вирощувати цю культуру краще розсадним способом.

Як виростити левиний зів з насіння в домашніх умовах? Цей процес зовсім не складний і не дуже трудомісткий.

Для висівання насіння антирринума на розсаду потрібно взяти ємності з діаметром не менше 10 см і з дренажними отворами. Необхідно насипати всередину шар піску, потім компост, ущільнити і вирівняти його. Далі потрібно розприскати трохи води і розкласти по поверхні ґрунту насіння, змішані з піском. Зверху потрібно покласти тонкий шар такого ж субстрату, побризкати водою і накрити ємності склом. Залиште насіння проростати при температурі 23 °С. Починати висівати сіянці можна на початку березня.

Слідкуйте за тим, щоб на склі не збирався конденсат - його потрібно видаляти кожен день. У міру необхідності розпилюйте воду, щоб ґрунт завжди була вологим. За оптимальних умов паростки з'являться вже через пару тижнів. Потім ємності слід прибрати в світле не сонячне місце, щоб сходи не дуже витягнулися. Через 3–4 дні скло можна зняти.

Важлива умова під час вирощування лев'ячого зіва - регулярний, але помірний полив. Проводити його потрібно в ранковий час і таким чином, щоб вологи було в достатній кількості, але не в надлишку. Надмірний полив сіянців може викликати захворювання чорною ніжкою. Після появи 2–3 справжніх листів рослини потрібно пікірувати в окремі контейнери або ящики. Можна розсадити сіянці в окремі горщики, а можна пікірувати по 2–3 паростка в один великий контейнер.

орошування насіння левиного зіву

Далі пікіровані рослини потрібно поставити у світле місце, але не під прямі сонячні промені. Сіянці потрібно починати привчати до вуличного температурному режиму, тому рослини потрібно провітрювати. Для цього вдень ненадовго відкривають кватирку, але потрібно стежити, щоб розсада не знаходилася на протязі. Для кращого кущіння після появи 4–5 листків центральні пагони рослин можна прищипнути.

Приблизно у ІІ декаді травня розсаду можна пересаджувати у відкритий ґрунт. Виберіть для цього сонячне місце без протягів — в тіні антирринум цвіте не так рясно. Якщо ви проводили загартовування сіянців, їм не будуть страшні навіть невеликі заморозки.

Найбільш відповідний для розвитку кореневої системи лев'ячого зіва розпушений, слаболужний ґрунт. Перед пересадкою розсади рекомендується внести мінеральні добрива, що складаються і азоту, калію і фосфору.

Зробіть лунки для розсади на відстані 45 см один від одного, якщо висаджуєте високорослі сорти, або трохи менше для середньо– і низькорослих сортів. Пересаджуйте молоді сіянці разом з грудкою ґрунту і трохи утрамбуйте ґрунт руками. Потім добре полийте рослини і накрийте ґрунт шаром торфу.

Догляд за рослинами

Правильний догляд за антирринумом полягає в регулярному поливі і внесенні добрив. Перше підживлення із сечовини, суперфосфату або сульфату калію слід внести після того, як рослина приживеться. Вносити добрива рекомендується раз у 2 тижні до пізньої осені.

Ґрунт потрібно регулярно розпушувати і видаляти бур'ян. Зів'ялі квіти потрібно акуратно зрізати.

Здійснювати полив рослин необхідно регулярно. Якщо такої можливості немає, ґрунт можна замульчувати торфом або тирсою, щоб затримати вологу на більш тривалий час. Однак пам'ятайте, що надмірна волога може викликати захворювання рослин чорною ніжкою.

Якщо з настанням заморозків антирринум продовжує цвісти, його можна акуратно пересадити в горщики, намагаючись не травмувати кореневу систему, і залишити в приміщенні при кімнатній температурі. Залишати на зиму левиний зів у відкритому ґрунті можна тільки за умови, що температура не опускатиметься нижче –5 °С.

Антирринум, вирощування якого зводиться до таких нескладним дій, віддячить вам за турботу рясним і тривалим цвітінням протягом усього сезону.

левиний зів у саду

Розмноження

Вирощувати левиний зів можна не тільки з насіння на розсаду, а й живцюванням. Другий спосіб не настільки популярний, як перший, оскільки для цього потрібно зберегти маткові кущі на зиму в приміщенні.

При живцюванні рослини швидко і легко пускають коріння в піску і навіть у воді. Такий спосіб підходить для деяких сортів махрових антирринумів.

Боротьба зі шкідниками

Ця квіткова культура може вражатися чорною ніжкою, септоріозом, а також кореневою і сірою гниллю. Помітивши на рослинах симптоми цих захворювань, уражені кущі слід видалити, а ґрунт, де вони росли, обробити засобом проти грибка. Також левиний зів можуть вражати різні шкідники: личинки мушок, метелики, гусениці.

Пам'ятайте, що уникнути хвороб легше, ніж вилікувати уражені рослини. Для профілактики дотримуйтесь рекомендацій по догляду за даною квіткової культурою. Уражені екземпляри слід відразу ж видаляти, щоб не заразилися здорові одиниці. Не варто садити посадковий матеріал на близькій відстані один від одного, також не можна допускати застою води і стежити, щоб під час поливу вода не потрапляла на листові пластини.

Секрети і поради з вирощування

Завдяки широкій палітрі кольорів суцвіть антирринума з цих рослин можна створювати красиві та яскраві композиції, які стануть родзинкою вашої клумби. Вирощувати левиний зів на ділянці можна як самостійну культуру, а також в компанії з іншими рослинами для створення більш яскравого і розкішного палісадника. А вирощування лев'ячого зіва на зріз дозволяє створювати неповторні букети, які будуть радувати око великою кількістю відтінків до пізньої осені.

левиний зів у ампельному горшку